Samorząd Województwa Śląskiego
Ta strona używa cookies. OK Szczegółowe informacje na ten temat znajdą Państwo w polityce prywatności

2014 Rok Henryka Sławika

Aktualności

10 lat z Henrykiem Sławikiem

Zdjęcie

Jubileusz Gimnazjum nr 3 w Jastrzębiu-Zdroju

Już 10 lat Gimnazjum nr 3 w Jastrzębiu-Zdroju nosi imię Henryka Sławika – wielkiego Ślązaka, Polaka, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęła msza święta koncelebrowana przez proboszcza ks. Andrzeja Piszczka i szeroczanina ks. Damiana Frysza. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe gimnazjum, Szkoły Podstawowej nr 18, a także zaprzyjaźnionych szkół „sławikowych” – Gimnazjum nr 19 z Katowic oraz Zespołu Szkół Budowlanych z Rybnika.

Po mszy świętej pochód na czele ze sztandarem i orkiestrą Górniczą KWW Borynia przeszedł pod szkołę, do której uczęszczał patron i tam pod pamiątkową tablicą delegacje złożyły kwiaty. Wśród zaproszonych gości uroczystej akademii znaleźli się m.in. były ambasador Polski na Węgrzech Grzegorz Łubczyk, poseł Krzysztof Gadowski, radna sejmiku Województwa Śląskiego Anna Hetman, przewodniczący Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju Tadeusz Sławik, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach Włodzimierz Katz, przedstawiciel METiS oraz księża i zaprzyjaźnieni dyrektorzy szkół.

Po odśpiewaniu hymnu głos zabrała dyrektor Agnieszka Gałuszka, która przypomniała, że Gimnazjum w Jastrzębiu-Zdroju było pierwszą szkołą, która zainteresowała się życiem Henryka Sławika i jako pierwsza otrzymała jego imię, ale także starała się promować tę postać.

Grzegorz Łubczyk podsumował 10 lat współpracy i przyjacielskich stosunków ze szkołą oraz podkreślił, że jest to dla niego dzień szczególny. „Henryk Sławik jest przykładem nie tylko heroicznej postawy. Pokazywał, jak w życiu codziennym ważna jest obowiązkowość, odpowiedzialność i pracowitość” – mówił były ambasador Polski na Węgrzech.

Następnie wszyscy mieli okazję obejrzeć przedstawienie przygotowane przez Mirosławę Białecką, w którym uczniowie zilustrowali życie i działalność Henryka Sławika fragmentami tekstów polskiej literatury i popularnymi pieśniami.

2014-10-20

KONTAKT

Urząd Marszałkowski
Województwa Śląskiego
ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
e-mail: pkoj@slaskie.pl
Grafika z wykorzystaniem zbiorów Grzegorza Łubczyka

Projekt graficzny i wykonanie: Art4net s.c.