Samorząd Województwa Śląskiego
Ta strona używa cookies. OK Szczegółowe informacje na ten temat znajdą Państwo w polityce prywatności

2014 Rok Henryka Sławika

Aktualności

Za dusze bohaterów

Zdjęcie

Msza w intencji Henryka Sławika i dr. Józefa Antalla

W ramach obchodów Roku Sławika w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach odprawiona została Msza św. w intencji Henryka Sławika i dr. Józefa Antalla. Eucharystię celebrowali metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz w imieniu kard. Petera Erdö, Prymasa Węgier, biskup pomocniczy archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej János Székely, a także abp Szczepan Wesoły.

We mszy uczestniczyli Marszałek Województwa Śląskiego Mirosław Sekuła i Przewodniczący Semiku Andrzej Gościniak.

„Dziś wspominamy wszystkich zmarłych, w tym mądrych – a należał do nich niewątpliwie Henryk Sławik, nauczyciel sprawiedliwości. W Konstytucji Apostolskiej „Incruentum Altaris Sacrificium” papież Benedykt XV wyraził pragnienie, aby udział w owocach krzyżowej ofiary Chrystusa mieli wszyscy wierni, nawet ci, którzy zostali zapomniani przez rodziny i krewnych, którzy zapadali się w niepamięć i mroki historii lub też zostali na niepamięć skazani. Do takich postaci – wykluczonych z pamięci – należał przez lata Henryk Sławik. Jego życiorys to gotowy materiał na scenariusz filmowy” – powiedział w homilii abp Skworc.

Po nabożeństwie otwarto wystawę „Bogu, Ojczyźnie, Kościołowi”. Słowo wprowadzenia o roli polskich i węgierskich kapłanów w opiece nad dziesiątkami tysięcy uchodźców polskich na Węgrzech i w ratowaniu Żydów przedstawił były ambasador Polski na Węgrzech Grzegorz Łubczyk.

„Ta wystawa jest wyrazem uznania i wdzięczności dla polskich i węgierskich kapłanów i biskupów oraz nuncjusza papieskiego abp. Angelo Rotta za ich opiekę duchową i pomoc udzieloną w czasie II wojny światowej dziesiątkom tysięcy Polaków, Żydów, uchodźcom wojskowym i cywilnym na Węgrzech” – mówił Grzegorz Łubczyk.

2014-11-02

KONTAKT

Urząd Marszałkowski
Województwa Śląskiego
ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
e-mail: pkoj@slaskie.pl
Grafika z wykorzystaniem zbiorów Grzegorza Łubczyka

Projekt graficzny i wykonanie: Art4net s.c.