Samorząd Województwa Śląskiego
Ta strona używa cookies. OK Szczegółowe informacje na ten temat znajdą Państwo w polityce prywatności

2014 Rok Henryka Sławika

Aktualności

Muzyka dla bohatera trzech narodów

Zdjęcie

Koncert Filharmonii Śląskiej wieńczący Rok Henryka Sławika

Rok 2014 ogłoszono Rokiem Henryka Sławika, bohatera trzech narodów: polskiego, węgierskiego i żydowskiego. Specjalny koncert w Filharmonii Śląskiej zwieńczył jego obchody.

„Sejmik Województwa Śląskiego w październiku ubiegłego roku zdecydował, by rok 2014 poświęcić wspominaniu i pamięci Henryka Sławika. Dwa dni temu odbyła się uroczysta sesja Sejmiku, która podsumowywała bardzo bogate obchody zorganizowane wraz z wieloma instytucjami. W imieniu Sejmiku składam podziękowania wszystkim przybyłym na dzisiejszy koncert” - powiedział podczas uroczystości Przewodniczący Sejmiku Andrzej Gościniak.

Do uczestników koncertu słowa skierował Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. „Dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które włączyły się w organizację wydarzeń naukowych, kulturalnych i sportowych przypominających Polsce i światu tę niezwykłą postać – wybitnego działacza robotniczego i świadka człowieczeństwa w obliczu wydarzeń, które wielu odebrały wiarę w sens i wniosłość tego pojęcia. (...) Trzeba o tym pamiętać szeroko popularyzując życie i dzieło Henryka Sławika, bohatera trzech narodów, a zarazem człowieka, który ratował cały świat” - czytamy w liście prezydenta.

W koncercie wystąpili Wojciech Mrozek i Alicja Grabowska, współzałożycielka białostockiej grupy Chanajki, która powstała z fascynacji utworami granymi przez klezmerów i dla ocalenia od zapomnienia muzyki, pieśni jidysz i kompozycji związanych z twórcami żydowskimi.

Wojciech Mrozek to jeden z najwybitniejszych współczesnych klarnecistów, konsekwentnie przekraczający tradycyjne podejście do profesji muzyka – instrumentalisty; w swoich zaskakujących projektach łączy role wszechstronnego instrumentalisty, dyrygenta i profesjonalnego menedżera sztuki.

W koncercie filharmoników zamykającym Rok Henryka Sławika usłyszeć można było m.in. tańce węgierskie, żydowskie, polskie, niemieckie oraz muzykę klezmerską.

2014-11-08

KONTAKT

Urząd Marszałkowski
Województwa Śląskiego
ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
e-mail: pkoj@slaskie.pl
Grafika z wykorzystaniem zbiorów Grzegorza Łubczyka

Projekt graficzny i wykonanie: Art4net s.c.