Samorząd Województwa Śląskiego
Ta strona używa cookies. OK Szczegółowe informacje na ten temat znajdą Państwo w polityce prywatności

2014 Rok Henryka Sławika

Aktualności

Poznaj Sprawiedliwego wśród Narodów Świata

Zdjęcie

„Henryk Sławik z Szerokiej” to tytuł stałej ekspozycji, jaką można już oglądać w Galerii Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju

Henryk Sławik urodził się 16 lipca 1984 roku we wsi Szeroka – obecnie dzielnicy Jastrzębia-Zdroju. Uroczyste otwarcie wystawy w jego rodzinnych stronach bohatera odbyło się 12 listopada.

Wystawa „Henryk Sławik z Szerokiej” przedstawia historię jednej z najchlubniejszych osobistości, jakie wydała Polska XX wieku – bohatera trzech narodów – polskiego, żydowskiego i węgierskiego.

„Henryk Sławik to swoisty synonim słowa bohater. Ratując innych przed śmiercią, zapłacił najwyższą cenę. Tak jak każdy naród, każda zbiorowość powinna sławić swoich bohaterów, tak czynimy i my, jastrzębianie. Oddając cześć Henrykowi Sławikowi, również i my, mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju czujemy się zaszczyceni, że chodzimy po tej samej ziemi, na której urodził się ten Wielki Człowiek” – powiedział prezydent miasta Marian Janecki.

Na otwarciu ekspozycji obecni byli także Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzej Gościniak, radny wojewódzki Marian Jarosz oraz Adrienne Körmendy - konsul generalna Węgier w Krakowie.

Izba Pamięci Henryka Sławika powstała dzięki zaangażowaniu największego propagatora życia Sławika, byłego ambasadora Polski na Węgrzech Grzegorza Łubczyka.

ma podstawie materiału UM Jastrzębie Zdrój

2014-11-12
Zdjęcie
Zdjęcie


KONTAKT

Urząd Marszałkowski
Województwa Śląskiego
ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
e-mail: pkoj@slaskie.pl
Grafika z wykorzystaniem zbiorów Grzegorza Łubczyka

Projekt graficzny i wykonanie: Art4net s.c.