Samorząd Województwa Śląskiego
Ta strona używa cookies. OK Szczegółowe informacje na ten temat znajdą Państwo w polityce prywatności

2014 Rok Henryka Sławika

Sprawiedliwy

Zdjęcie

Sprawiedliwy

Bezpłatny dodatek do „Gościa Niedzielnego: wydany dzięki wsparciu Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach i Miasta Katowice

W publikacji m.in.:

Pytanie do dziadka
Ze Zbigniewem Kutermakiem, wnukiem Henryka Sławika, rozmawia Piotr Sacha


Czas zagłady
W ciągu kilku miesięcy 1944 roku Niemcy wymordowali większość węgierskich Żydów. Zginęła wspólnota, która przez setki lat współkształtowała oblicze tego kraju.

Kto ratuje jedno życie…
Słynny werset z Talmudu: „Kto ratuje jedno życie, jakby świat cały ratował”, który stał się myślą przewodnią Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, znalazł w pełni potwierdzenie w wojennej działalności Henryka Sławika.


Śląski publicysta i działacz
Henryk Sławik przez ponad pół wieku skazany był na zapomnienie – na tyle skutecznie, że jego nazwisko jeszcze kilka lat temu niewiele mówiło nawet na Górnym Śląsku, w regionie, w którym żył i pracował przez cały okres międzywojenny.


Z uchodźcami na dobre i na złe

 Nie docenia się znaczenia i roli, jaką w życiu wojennego uchodźstwa polskiego na Węgrzech odegrali duchowni. Kilkudziesięciu z nich dotarło tu z pierwszą wielką falą wojskowych i cywilów, którym po 17 września 1939 roku udało się wyrwać z hitlerowsko-sowieckich kleszczy.

Nasz rodak
Symboliczny powrót Sławika do Katowic – pomnik Sławika i Antalla wkrótce stanie w naszym mieście – będzie czymś wyjątkowym. Uhonoruje bowiem szlachetnych przyjaciół, którzy nie tylko dawali świadectwo człowieczeństwa w tragicznych latach II wojny światowej, ale stają się współczesnym symbolem przyjaźni polsko-węgierskiej.


Ślązak na pomnik
Nawet Brunon Chrapeć z Jastrzębia-Szerokiej, siostrzeniec i chrześniak Henryka Sławika, nic nie wiedział o jego wojennej działalności.


Nie mogłem ich zostawić
Henryk Sławik zapisał piękną kartę w międzywojniu na Śląsku, ale do wielkiej historii wszedł na Węgrzech w czasie II wojny światowej.

Sprawiedliwy
O Henryku Sławiku nie uczą się dzieci w szkołach, a szkoda.KONTAKT

Urząd Marszałkowski
Województwa Śląskiego
ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
e-mail: pkoj@slaskie.pl
Grafika z wykorzystaniem zbiorów Grzegorza Łubczyka

Projekt graficzny i wykonanie: Art4net s.c.